Study abroad in Spain

Evdekibakicim.com: Girişimine iyi ‘baktı’ büyüttü

Yazar

 

Geçen yılın başında kurulan Evdekibakicim.com; bebek, çocuk, yaşlı ve hasta bakımına odaklanıyor. Finlandiya’da ‘telekomünikasyon mühendisliği’ eğitimi aldıktan sonra bir süre Ericsson’da çalışan Miraç Bal, “dedesinin bakım sorunu” nedeniyle oluşturduğu iş fikrini, Ogün Köprülü ve Sinan Gürsan ile birlikte Türkiye’de hayata geçirmiş. Bugüne kadar 1.700 aileden talep alan platform, 500 randevu oluşturmuş. 30 binden fazla saat ailelere hizmet verilmiş.  İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde hizmet veren platform, 200 bin dolarlık ilk yatırımını Ocak 2017’de aldı. Evdeki Bakıcım’ın Kurucu Ortağı Miraç Bal, “Bu yatırım departmanlaşma için oldukça önemli bir adım oldu. 6 kişilik ekibimiz 16 kişiye çıktı ve yapmak istediğimiz iş akışları yerine oturdu. Bu tip çekirdek yatırımlar, girişimlerin metotlarını ve iş akışlarını kurması için kritiktir ve yatırım doğru kullanılırsa girişimlerin değerlemeleri kısa süre içinde yükselir. Bu yatırımdan önce işler kaotik işlerken yatırım ile sistematik hale gelir.  Şirket cirosunu her ay en az yüzde 10 civarında artırarak ilerliyorsa doğal olarak değerlemesi artar” diye bu yatırımın önemini anlatıyor.

 

Evdeki Bakıcım’ın 2017 yılı büyüme hedefi oldukça agresif. Girişim 2016’ya göre yüzde 300 büyüme hedefliyor. “İlk çeyrek sonuçlarına bakacak olursak planlarımızın bir adım ötesinde olduğumuzu bile söyleyebilirim” diyen Bal, nasıl böylesine hızlı büyümeyi başardıklarını şöyle anlatıyor:

 

“Biz ilk günden itibaren global düşündüğümüz için dünyadaki birçok başarı hikayelerini detaylı inceledik. Kaçınmamız gereken yanlışları iyi analiz ettik. Ayrıca inatçı olmanız ve sıkılmadan ve motivasyon kaybetmeden yaptığınız işi tekrarlamanız gerekiyor. Bu, işin zor kısmı diyebilirim. Çünkü hala küçük ölçektesiniz ve alınacak çok yolunuzun olduğunu biliyorsunuz. Bu aşama girişimler için en kritik süreç. Kurucular bunun bir maraton olduğunu bu noktada anlıyor. Nefesi yeten koşuya devam ediyor. Fakat koşuyu 100 metre sananlar pes ediyorlar. Bir girişimcinin işi hızlı büyütmesi için birçok davete hayır demesi gerekiyor. Yakın arkadaşlarınız sizi anlayacaktır. Girişimci zamanın büyük bir kısmını işine adamalı. Kalan kısmını da  ailesine, spora ve en yakın çevresine… Ayrıca girişimin sürdürülebilir bir başarı yakalaması için yatırımdan daha da önemli bir konu var. O da takım. Eğer girişim takım oyuncularını doğru seçip herkesin benimsediği bir şirket kültürü oturtursa bu finansallara da hızlı şekilde yansıyacaktır.”

 

Article Categories:
E-Ticaret · Startup · Startup Rehberi