Study abroad in Spain

İşte Amerikalı yoğurt kralının desteklediği Türk startup’lar

Yazar

 

Geçtiğimiz aylarda TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilen Hamdi Ulukaya, Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak isteyen genç girişimciler için 5 milyon dolar ayırdı.

Chobani markasıyla sıfırdan başlayan bir girişimci olarak 10 yıl içerisinde ABD’de gıda devleri arasına giren Ulukaya, girişimci adayları ve dünyaya açılmak isteyen startup’lar için iki ayrı program başlattı.

Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) adıyla oluşturulan Girişimci Adayı ve Startup Destek Programları, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından başvuru alarak karşılıksız eğitim ve danışmanlık desteği verecek. 5 yıl için toplam 5 milyon dolarlık bütçeyle oluşturulan programlara ilk yılında Türkiye’nin dört bir yanından başvuru yağdı. Girişimci Adayı Destek Programı’na 3.300 kişi başvururken Startup Destek Programı’na başvuran küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin sayısı 394 oldu. Değerlendirme sürecinin ardından seçilen 24 girişimci adayı ve 6 startup sahibi 12 genç, İstanbul’da başlayan eğitimlerini üç hafta boyunca New York’ta sürdürmek üzere ABD’ye gitti.

Hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya giden gençler ilk olarak New York’ta bulunan Chobani Kuluçka Merkezi’nde Hamdi Ulukaya ile bir araya geldi. Üç hafta boyunca burada yoğun bir eğitim görecek olan gençler aynı zamanda ilgilendikleri sektörlerden yatırımcılarla da bir araya gelecek. Chobani’de uygulamalı çalıştaylara, New York Üniversitesi’nde seminerlere katılacak, çeşitli şirket, startup ve hızlandırma merkezlerine planlı ziyaretler gerçekleştirecekler. Startup Destek Programı’na katılan şirketlere Chobani Kuluçka Merkezi’nde kendileri için ayrılan özel alanda şirketlerini geliştirme olanağı sunulacak.
Hamdi Ulukaya Girişimi’nin hedefi, girişimcilik fikirlerine kılavuzluk ederek Türkiye’den dünya markaları çıkmasına destek olmak. Genç girişimciler HUG programlarına tam burslu olarak katılıyor ve tüm giderleri Chobani tarafından karşılanıyor.

HUG için seçimler nasıl yapıldı?
Destek programlarına yapılan başvurular öncelikle özel olarak geliştirilen algoritma tarafından değerlendirildi. Türkiye’nin her bölgesinden gelen 3.300 girişimci adayının ve aralarında küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin de olduğu 394 startup’ın başvurusu, TÜİK tarafından belirlenen 12 istatistiki bölgeye göre önce kendi içerisinde değerlendirildi. Algoritma, bu seçimi yaparken özel olarak geliştirilen puanlama sistemiyle zorlukları aşıp başarı gösteren adaylara öncelik verdi. Önce 1.200’e ardından 100’e indirilen girişimci adayı başvuru sayısı, 4 jüri üyesinin gerçekleştirdiği online mülakatlar sonrasında 24’e düşürüldü. Benzer şekilde Startup Destek programına da Amerika ve dünya piyasasına girme potansiyeli en yüksek olan 6 şirket seçildi.

HUG Startup Destek Programı’na seçilen StartUp’lar

Otsimo: Hasan Zafer Elcik ve Sercan Değirmenci’nin kurduğu Otsimo, otizmli çocuklara ücretsiz eğitim sağlamayı hedefleyen çeşitli “uygulamalı davranışsal analiz” oyunları sunan bir mobil platform.

E-Bursum: Mesut Keskin’in kurduğu E-Bursum, bireysel destekçilerin ve şirketlerin öğrencilerle temas kurmalarını ve onlara burs vermelerini sağlayan bir platform. Misyonu, öğrencilerin burslara erişim olanağını artırmak.

Reflect: Egemen Filiz, Edipcan Yıldız ve Ece Altunmaral’ın kurduğu Reflect, modayı kullanarak toplumsal fayda sağlamayı hedefliyor. İhtiyaç sahibi kişilerin hikayelerini toplayarak sanatsal tasarımlar üretiyor ve bu tasarımları sürdürülebilir giyim ürünlerine dönüştürüyorlar.

AgriKey: Atakan Atalay’ın kurucu ortakları arasında yer aldığu AgriKey, biyoteknolojiyi kullanarak verimliliği artırmak üzere özel bitki besinleri ve bitki koruma ürünler üretiyor.

Unibble: Didem Bakır’ın kurduğu Unibble, yüzde 100 doğal, lezzetli ve yenilikçi atıştırmalıkları online bir abonelik sistemiyle tüketicilerine gönderen bir gıda-teknolojisi girişimi.
Hamamlook LLC: Deniz Akgüngör ve Ece Çırakoğlu’nun kurduğu girişim, Türkiye’de üretilen ve geleneksel olarak elle dokunan peştemallerden yapılma tekstil ürünlerini ithal eden ABD merkezli bir plaj giyim markası. Türk tekstilini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

Girişimci gençlerden birkaçının hikayeleri
Gençlerin her birinin birbirinden farklı hikayeleri var. Kimi yolun başında kimi şirketini kurdu bile. Tek hayalleri dünyaya açılmaktı şimdi ise o fırsatı buldular.

İffet Ertekin – Afyon
Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nde okuyor. Hastanelere danışmanlık sağlayarak Türkiye’de yeşil hastane konseptini yaygınlaştırmak istiyor. Şu anda Türkiye’de sadece iki adet yeşil hastane olduğunu belirten İffet, daha önce yurt dışına hiç çıkmadığını bu nedenle çok heyecanlı olduğunu söylüyor.

Hüseyin Çetin – Tunceli
Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. HUG Girişimci Destek Programı’na Tunceli‘nin Geyiksuyu Köyü’nde yetiştirdiği arı sütünü bir dünya markası yapmak için başvurdu. Hüseyin Çetin, Amerika’da alacağı eğitimin kendisine bilgi ve network anlamında çok şey katacağını düşünüyor.

Emrullah Saruhan – Diyarbakır
İlk ve orta öğrenimlerini Diyarbakır’ın bir köyünde ve liseyi Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde tamamladı. Gaziantep’te Hukuk Fakültesi’nde okuyor. Emrullah’ın en büyük hayali, yerel gazeteciliği destekleyerek Türkiye ve dünyada haberciliği ve yazılı basını teknolojiyle dönüştürmek. Geliştireceği mobil uygulama sayesinde şeffaf, ulaşılabilir ve tarafsız basının öncüsü olmak istiyor.

Pelin Eraslan- İstanbul
Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Pelin Eraslan, 3D yazıcılar üzerine çalışıyor. Program sayesinde New York’ta birçok 3D yazıcı fabrikasını ziyaret edeceğini söyleyen Pelin, özellikle 3D yazıcılarda kullanılan malzemeleri Türkiye’de üretmek istiyor ve bunun Türkiye’nin 4. Sanayi Devrimi’ne girmesinde çok önemli bir adım olduğunu düşünüyor.

Didem Bakır – İstanbul
Unibble.com / Unibble Healthy Snacks’in kurucusu Didem, Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Aklında hep kendi girişimini kurmak, hayata daha fazla değer katabilmek vardı. Sağlıklı atıştırmalıklar onun özel tutkusu. Çalışırken ara öğünlerde neden hem sağlıklı hem lezzetli atıştırmalıklar yemeyelim diyerek Unibble markasını kurdu.

Rıdvan Ceylan – Şanlıurfa
Şanlıurfalı Rıdvan Ceylan, 5 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu ve Harran Üniversitesi İşletme Bölümü 4.sınıfı öğrencisi. Girişimciliği bir yaşam felsefesi olarak gören Rıdvan, Amerika deneyiminin kişisel gelişimine çok katkısı olacağını ve projesinin yiyecek içecek sektörüne şeffaflık, canlılık getireceğine inanıyor.

Ece Altunmaral – İstanbul
Startup Destek Programı’na seçilen Reflect adlı girişimin kurucu ortağı olan Ece, modayı sosyal etki için bir araca dönüştürmek istiyor. Programın sonunda global pazara ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Ece, zaten mülteciler konusunda çok hassas olan Hamdi Ulukaya ile çalışacak olmanın heyecanı içerisinde olduğunu söylüyor.

Article Categories:
Melek Yatırımcı · Startup · Startup Rehberi