Study abroad in Spain

E-ihracatta Türkiye’nin 10 yıl önünde

Yazar

 

 

 

 

Muhafazakar kesimin Zara’sı olmak isteyen Sefamerve.com, Avrupa’ya her gün 5 bin adet paket gönderiyor. Kurucusu Metin Okur, Avrupa’nın çıkardığı engelleri teker teker aşarak, Türkiye’den Avrupalı tüketiciye direkt satış yapılabileceğini ispatladı. Ciro 1 milyar TL’ye gidiyor.

 

 

Türkiye’nin ilk global e-ticaret sitesi olma amacı taşıyan Sefamerve, Oya Okur Erciyeş ve Mehmet Metin Okur tarafından 2012 yılının Mart ayında kurulmuştu. Sektörde muhafazakar kesime seslenecek güçlü bir markanın eksikliği, bu alanda üretilen kıyafetlerin muhafazakar hassasiyetlerden uzak olması, yeterince pratik çözümler sunulamaması, dünyadaki pazar potansiyeli, karşılanmayı bekleyen ihtiyaçlar, Sefamerve’nin kurucularını bir arayışa iter ve iki kardeş olan Mehmet Metin Okur ile Oya Okur Erciyeş’in bu arayışı umuda yolculuğa dönüşür.

 

Bugün 5 kıtaya ve 57 ülkeye aktif gönderim yapan marka, Socialbakers’ın markalar bazında yaptığı sosyal medya değerlendirmesinde de Türkiye’nin en hızlı büyüyen markaları arasında yer alıyor. Sefamerve, Facebook’ta 4,6 milyona yakın takipçisiyle adından söz ettiriyor. Günlük olarak yaklaşık 250 bin tekil, aylık 7 milyon, yıllık ise 30 milyon takipçi tarafından ziyaret edilen Sefamerve.com, sosyal medya platformlarını en iyi şekilde kullanmaya ve yüzde 100 müşteri memnuniyeti politikasıyla hizmet vermeye odaklanmış bir marka.

 

Sefamerve’de günde ortalama 17.000 farklı ürün satışa çıkıyor. Giyimden aksesuara, anne-bebek ürünlerinden özel tasarımlara kadar binlerce farklı ürün seçeneği sunan marka, kadınların hayatını kolaylaştıran inovatif ürünleriyle öne çıkıyor.  En önemli veri ise şu: Mehmet Metin Okur’un belirttiğine göre Sefamerve, üst üste 5 yıl kar açıklayan tek e-ticaret sitesi.

 

Sefamerve aynı zamanda Avrupa’nın önde gelen e-ticaret firmaları tarafından kurulan Ecommerce Europe’un Avrupa Birliği üyesi ülkeler haricindeki tek üyesi. Bu üyelikle birlikte marka Türkiye’nin e-ticaret sektörünü temsilen, Avrupa Birliği ülkelerinin bünyesinde oluşturulan ortak e-lojistik, e- ödeme ve e-regülasyon platformlarında yer alıp, söz sahibi olabilme başarısını da göstermiş oldu. Sefamerve’nin bu başarısı hem sektörel işbirliği hem de kalkınma açısından Türk ve Avrupa pazarları arasında önemli bir köprü olma özelliği taşıyor. Daha önemlisi, Sefamerve, Türkiye’ye e-ticaret ile Avrupalı müşteriye doğrudan satış yapılabileceğini göstermiş oldu. Site şu anda Avrupa’ya günde 5 bin adet paket sevk ediyor. Bu sayede uluslararası kargo ücretlerini, tarife fiyatının çok altına düşürebiliyor. Metin Okur, bu sürecin hiç kolay olmadığını, Avrupalı yetkililerin Türkiye’den yapılan doğrudan satışları engellemek için her seferinde yeni engeller çıkardığını söylüyor. Örneğin, Avrupa ülkeleri, Türkiye’de internet dolandırıcılığı yaygın olduğu gerekçesiyle, buradan yapılacak alımlara ekstra güvenlik önlemleri uyguluyor. Bu da, Türkiye’den yapılan alımların yüzde 40’nın, sipariş tamamlanamadan yarım kalmasına neden oluyor. Daha önemlisi, KDV uygulanan paketlerin büyüklüğünün 80 Euro’dan 22 Euro’ya kadar düşürülmüş olması. Metin Okur, bütün engellere karşı yoğun bir mücadele verdiklerini, bu sürece sıfırdan başlayacak bir perakendecinin çıkış yollarını bulmaktan çok zorlanacağını belirtiyor.

 

Bu sorunun aşılması için, Metin Okur’a göre devlete düşen görevler var. Önerilerinden biri, devletin Avrupa’daki e-ticaret merkezi niteliğindeki ülkelerden birinde bir hub kurması. Türk e-ticaret sitelerinin yaptığı gönderimlerin iadelerinin buraya gelmesi… Bunun gibi birçok önerisi var. Bunları anlatmak için Ankara’da kapı kapı dolaşıyor. Muhatap buluyor mu bilinmez. Ama e-ticaretteki fırsat o kadar büyük ki, önerilerinin görmezden gelinmesi kolay değil…

Türkiye’nin ilk küresel e-ticaret şirketi olma hedefiyle yola çıkan ve adım adım bu hedefine yaklaşan Sefamerve, dünyada 2 milyar insana ulaşmayı planlıyor. Ayrıca Fas ve Hollanda’nın ardından Malezya ve Endonezya’da da ofisler açarak küresel büyüme çalışmalarını sürdürüyor.

 

Sefamerve’nin dikkat çeken bir özelliği, bugüne kadar hiç yatırım almamış olması. Bu, yatırım teklifi almadıkları anlamına gelmiyor. Sadece Metin Okur’un hedefleri çok büyük: Cirosunu 2019’da 1 milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyor. Bu seviyeye gelince bir miktar “exit” yapacaklar. Metin Okur, buradan elde edilen parayla Hollywood’da çekilecek, Türkiye’yi anlatan bir film yapmak istediklerini söylüyor.

Article Categories:
E-Ticaret · Startup · Startup Rehberi