Study abroad in Spain

Asset Medikal kilosu 128 dolardan ihracat yapıyor

Yazar

 

 

Türkiye’de ihracatın ortalama kilogramı 1.5 dolarken, Asset Medikal Tasarım A.Ş., kilogramı 128 dolardan ihracat yapmayı başaran bir firma… Söz konusu ürünler, sağlık sektöründe “ven valfleri”  olarak bilinen güvenli iğnesiz enjeksiyon valfleri. Asset Medikal Tasarım, 2009 yılında kuruldu. Kurucuları, Füsun Ünal Tüysüz, eşi Mehmet Tüysüz ve Filiz Bayındır… Türkiye’nin ilk koroner balon ve stentlerini üreten Nemed’in (şimdiki adı Alvimedica) kurucu ortağı ve teknik müdürü olan eşi Mehmet Tüysüz’ün medikal üretimindeki tecrübesinden de aldığı güçle yola çıktıklarını belirten Füsun Tüysüz, “Daha önce yıllarca ithalatını yaptığımız, sağlık çalışanlarının tedavi sırasındaki risklerini azaltmak ve enfeksiyonları minimize etmek amacıyla kullanılan bir ürün grubunu Türkiye’de üretmeyi hedefledik” diyor. 2-3 yıl Ar-Ge süreci yaşayan şirket, 2011 yılından itibaren de ürettiği ürünleri hem Türkiye hem de dünya pazarlarına sundu.

 

Asset Medikal Tasarım’ın dünyada ses getiren ürüne gelince… Füsun Ünal Tüysüz, “Üretimini yaptığımız FlowArt Ven Valfleri’nin “ikinci kuşak” adını verdiğimiz tek yönlüsünü ürettik. Bu ürün hem konsepti hem de dizaynı açısından dünyada bir ilkti” diyor. Yıllık ihracatı 8 milyon liraya ulaşan Asset Medikal Tasarım’ın ihracat yaptığı başlıca ülkeler ise İngiltere, İrlanda, Polonya, İspanya, İtalya, Avusturya, Suudi Arabistan, Ürdün, Hindistan ve Kolombiya… İstanbul Küçükçekmece’deki Marmara Sanayi Sitesi’nde üretimini sürdüren Asset Medikal Tasarım, 90 kişiye istihdam sağlıyor.

 

“Bundan sonra da  güvenli infüzyon ürünleri alanında yenilikçi ürünlerimizle yola devam edeceğiz” diyen Tüysüz, halen iki yeni ürün projesi üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Ancak Türkiye’de yerli medikal ürüne yeterince sahip çıkılmadığından da yakınıyor. Bu konudaki görüşlerini şöyle özetliyor: “Kamu ihalelerinde yerli malına yüzde 15 fiyat avantajı tanınması kararı var ama uygulamada pek çok aksaklıkla karşılaşıyoruz. Yurtdışından kullanıma hazır ama dökme ithal edilen medikal ürünler burada sadece pakete sokulup yerli malı belgesi alabiliyor. Uygun olmayan yerli malı belgelerine itiraz etmenin anlamı da yok. Çünkü bu iş sanayi odalarına verilmiş. Zaten sorunun kaynağı da burada. Yönetiminde olduğunuz ya da üyesi bulunduğunuz bir odadan bu kadar kritik bir hizmeti almamalıyız oysa. Bu işin TOBB’dan alınarak Sanayi Bakanlığı’na devri çok acil ve önemle ele alınması gereken bir konudur. Diğer yandan hastanelerde bazı alıcıların sadece teknik şartname değişikliği yaparak ısrarla Avrupa ya da ABD menşeili ürünleri tarif etmeleri de başka bir sorunumuz. Umarız bu tür sıkıntılarla ilgili düzenlemeler de bir an önce gündeme gelir.”

Article Categories:
Biyoteknoloji · Sağlık · Teknoloji