Study abroad in Spain

Matrix kapıda: “Beynin bilgisayara download edilmesi mümkün”

Yazar

Transhumanism veya Türkçesiyle insan sonrasıcılık, bilgisayarların yardımıyla, fiziki sınırlarımızı aşabileceğimizi, böylece bir tür “süper insana” dönüşebileceğimizi söyler. Transhumanism, şimdi Google’da mühendislik başkanı olarak görev yapan Ray Kurzweil’in yazdığı kitaplarla gündeme gelmişti.

1990 yılında yazdığı “Akıllı Makineler Çağı” adlı kitapta Kurzweil, bilgisayarların dünyanın en iyi satranç oyuncusunu yeneceğini söylemişti. Bu öngörüsü 2000 yılında gerçekleşti.

Aynı zamanda internetin gelişimini, giyilebilir teknolojileri, insansız hava araçlarını öngördü. Bunların hepsinin gerçekleştiğini söylemeye gerek yok.

Kurzweil’i asıl gündeme getiren ise yeni kehanetleri. Daha doğrusu iki kehaneti: İnsanlık 2029’da ölümsüzlüğe kavuşacak. Ve yabay zekanın insanlığa yön vermeye başlaması olan “Teknolojik tekillik” (İngilizcesiyle Singularity) 2045 yılında başlayacak.

Kruzweil’in bu öngörüleri, teknolojinin üssel şekilde geliştiğine ilişkin saptamasından kaynaklanıyor. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, geçmişte hayal olarak algılanan şeyler arka arkaya gerçek olmaya başladı. Bu tempo, beynin tüm sırlarının çözülmesini getirecek.

Aslında insanlık, teknolojinin yardımıyla kendi sınırlarını aşmaya başladı bile. Felçlilerin, bedenlerine yerleştirilen çiplerle yeniden hareket edebildiklerine ilişkin haberleri okumuş olmalısınız.

2011 yılında University of Southern California’da kobay fareleninin beyinlerine yerleştirilen çiplerle bazı şeyleri daha kolayca öğrenmeleri sağlandı. Daha sonra verilen bir ilaçla bazı şeyler unutturuldu.

Transhumanism düşünürleri, gelecekte bir gün beynin tümüyle bilgisayara indirilmesinin mümkün olacağı kehanetinde bulunuyorlar. O gün geldiğinde insanlık, fiziki bedenin sınırlarından tümüyle kurtulmuş olacak.

Ve sonsuz hayat başlayacak.

Bilimkurgu gibi görünüyor olabilir ama bunları söyleyen kişilerin, başta Google mühendislik bölümü başkanı Kurzweil olmak üzere, çok ciddi adamlar ve kadınlar olduğunu gözden uzat tutmamakta fayda var.

Article Categories:
Enteresan · Teknoloji