Study abroad in Spain

ODTÜ şirketi simülatör pazarına damgasını vurdu

Yazar

Aerotim Mühendislik Yazılım ve Danışmanlık Sanayi,  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nün bir “spin-off” şirketi olarak 2007 yılında kuruldu. Bir Ar-Ge ve inovasyon şirketi olan Aerotim’in sahibi Doç. Dr. İlkay Yavrucuk, ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi. Üniversitede helikopter tasarımı, uçuş dinamiği ve otopilot dersleri veriyor. Firmada 10’u tam zamanlı, 2’si yarı zamanlı olmak üzere toplam 12 Ar-Ge mühendisi, 1 iş geliştirme direktörü ve 1 idari eleman görev yapıyor.

Havacılık sektöründe yoğunlaşan şirket, simülatör pazarında danışmanlıktan, FFS Level D (simülatör yazılımlarında en üst seviye) uçuş dinamiği yazılımlarına kadar her seviyede hizmet ve ürün sunuyor. Aerotim Mühendislik firmasının FFS Level D seviyesinde geliştirdiği yazılımlar, helikopter dinamiğinin anlaşılmasında ve eğitiminde, simülatör geliştirme çalışmalarında, helikopter analiz ve tasarım çalışmalarında kullanılıyor. Aerotim Mühendislik kendi alanında Türkiye’deki tek, dünyadaki sayılı firmalardan biri. Aerotim’in özgün ürünü olan Heli-Dyn (Helikopter Simülasyon Yazılımı) başta helikopterler olmak üzere döner kanatlı hava araçlarının modelleme, simülasyon ve analizini yapılabilen bir yazılım. Heli-Dyn kullanılarak farklı helikopterlerin matematiksel modelleri oluşturulabiliyor. Heli-Dyn’ın rekabet edebileceği tek ürün olan FlightGear ürünü hem çok pahalı hem de modellerin dışa aktarılamaması nedeniyle kullanım açısından Heli-Dyn kadar pratik değil. Dolayısıyla halihazırda Heli-Dyn ürününün benzeri piyasada bulunmuyor.

Aerotim Mühendislik Avrupa’ya FFS Level D seviyesinde uçuş dinamiği modelleri ihraç ediyor. Avrupa’da bu kabiliyete sahip ender firmalardan biri. Heli-Dyn ürünü daha çok yurtiçi ve yurt dışında üniversitelerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümlerinde kullanılmakta. Firmanın hedefi; özellikle yurt dışında simülatör pazarındaki payını artırmak.

 

Article Categories:
Teknoloji