Study abroad in Spain

Blesh değerini 20 kat artırmayı başardı

Yazar

Blesh, (Bluetooth® Low Energy Smart Hub), 2013 yılında Devrim Sönmez, Uğur Gökdere ve Selçuk Kızılkaya tarafından kuruldu. Blesh beacon platformunu kullanan markalar, mobil uygulamaları üzerinden tüketicilerin akıllı telefonlarına, o an oldukları lokasyonlardaki kampanyayla ilgili mesaj yollayarak satışlarını ve karlılıklarını artırıyorlar. Ayrıca beacon cihazları ile sürekli etkileşim içinde olan Blesh yazılım çözümü, tüketicilerin mağaza içindeki gezinti rotasını ve sürelerini de belirleyerek markalara yeni stratejiler geliştirme olanağı sunuyor. Blesh’e kuruluş aşamasında Turgut Gürsoy destek oldu.

Bunun ardından Ali Sabancı liderliğinde, aralarında Emre Berkin ve Kemal Cılız’ın olduğu bir grup melek yatırımcıdan destek alan girişim, 2016 yılı Haziran ayında sonlanan Seri A yatırım turu sonunda ise TRPE Capital’den 4 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Blesh Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Devrim Sönmez, “Son iki yılda şirket değerini 20 kat artırmayı başardık. Türkiye genelinde iki sene içinde 10 bine ulaşan beacon cihazı sayımız üçüncü senenin sonunda 45 bini aştı. Beacon’larımız 200’ü aşkın AVM, bankalar, havaalanları, metro istasyonları ile cafe ve restoranlarda yer alıyor” diye bilgi veriyor. Aylık 150 milyonu aşan işlemden elde edilen verilerin analizini yapan Blesh, dünyaya açılma planları da yapıyor.

Bu konudaki planları Devrim Sönmez şöyle anlatıyor: “Google’ın önderlik ettiği Physical Web projesi kapsamında beacon cihazları geliştiren ve dünyada satmaya başlayan ilk şirketiz. 2014 yılı sonunda satışa çıkan beacon’ların satışını başta İngiltere, ABD, Kanada ve Almanya olmak üzere 35’in üstünde ülkeye gerçekleştirdik. An itibariyle Silikon Vadisi – PaloAlto’da ve Atlanta’da birer ofisimiz bulunuyor. 2017 yılı içerisinde ABD’deki iş ortaklarımız Google ve Intel ile olan projelerimizi geliştirmeye devam edecek ve yeni işbirlikleri için kaynak ayıracağız.”

 

Article Categories:
Startup · Startup Rehberi