Study abroad in Spain

Bu haber sadece Netekonomist’te: Coca-Cola’nın azalan satışları Muhtar Kent’i götürdü

Yazar

Coca-Cola CEO’sunun görevden ayrılmasını bugün bütün internet siteleri şirketin gönderdiği Pr bülteninde yer alan cümlelerle duyurdu. Yani şöyle:

“Coca-Cola Şirketi bugün yaptığı bir açıklamayla, Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Muhtar Kent’in şirketin üst yönetimi planlamasına ilişkin yaptığı öneriyi Yönetim Kurulu’nun oybirliği ile kabul ettiğini duyurdu. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gecerli olacak yeni yapıda, halen şirketin Operasyonlar Üst Yöneticisi (COO) görevini yürütmekte olan James Quincey, İcra Kurulu Başkanı (CEO) görevini üstlenirken, Muhtar Kent Yönetim Kurulu Başkanı olarak Coca-Cola Şirketi’ndeki görevine devam edecek.”
Yarın bütün gazeteler de bu cümlelerle çıkacak. Ne de olsa Coca-Cola büyük bir reklamveren. İşin perde arkasına kimse bakmayacak…
Netekonomist’ten başka kimse…
Hayır, Muhtar Kent’in ayrılığı sıradan bir bayrak değişimi değil.
Coca-Cola’nın gazı ne zamandır kaçmıştı… Şirketin küresel satışları bir süredir geriliyordu.
Örneğin gazlı içecek satışı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1 aşağıdaydı. Bu dönemde toplam satışlar yüzde 5,1 azalarak 11,5 milyar dolara inmişti.
Bu aslında genel trendin bir yansımasıydı.
Amerika’da gazlı içecek tüketimi 2014’te yüzde 0,9, 2015’te yüzde 0,9 düştü.
Coca-Cola’nın gelirleri 2014’te 46 milyar dolarken geçen yıl yüzde 3 azalıp 44,3 milyar dolara inmişti.
Satışlardaki azalmanın çeşitli sebepleri var ama sağlık ve kilo kaygısının başlıca neden olduğu söylenebilir. Facebook’ta karşınıza çıkan, Coca-Cola dolu bardak içinde bekletilen nesnenin başına gelenlerle ilgili paylaşımları hatırlayacaksınız.

Halef ve selef

Halef ve selef

Bu dönemde bir açıklama yapan şirketin COO’su James Quincey, Satışlardaki azalmaya önlem olarak kutu ebadını küçülttükleri Kuzey Amerika’da işlerin yolunda gittiğini, Çin, Arjantin gibi ülkelerde ise “geniş makro ekonomik ortamın”, gazlı içecek satışlarında azalmaya yol açtığını savunmuştu.
Satışlardaki azalma ciroyu da haliyle aşağı çekiyordu. Bu yılın ilk çeyreğinde kar yüzde 5 azalarak 1,48 milyar dolara inmişti.
Ama azalmadan önemlisi, daralmanın analist beklentilerini her seferinde aşmasıydı.
Bu dönemde CEO Muhtar Kent, karı artırmak için 3 milyar dolarlık maliyet azaltıcı önlemler paketini devreye soktu. Ama önlemler işe yaramadı.
Ve değişim zamanı geldi…

Yatırım bankası Wells Fargo’nun kıdemli analisti Bonnie Herzog, görev değişikliğinin açıklanması sonrasında yazdığı bilgi notunda Quincey’nin geçmişinin, tüketici trendlerini anladığını gösterdiğini ve atamanın şirket büyümesini hızlandıracağını yazdı.

CLSA analisti Caroline Levy ise “Doğru yönde atılmış bir adım. Quincey, içecek portföyünün çeşitlendirilmesi yönünde aciliyet duygusu bulunan gerçekçi biri” yorumu yaptı.

Bu iyimser yorumların doğru olup olmadığını zaman gösterecek.

Yaşasın hür gazetecilik!

Article Categories:
Uncategorized