Study abroad in Spain

JP Morgan: Ekonomik tedbirler hayal kırıklığı

Yazar

Yatırım bankası JP Morgan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından dün açıklanan ekonomik tedbirleri “Hükümet’in Politika Paketi Piyasalar İçin Bir Hayal Kırıklığı” başlıklı raporuyla duyurdu.

Netekonomist.com’da daha önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına ilişkin öngörülerini okuduğunuz uluslararası yatırım bankası, bugünkü raporunda yatırımcıların beklediği TL’yi istikrar kavuşturucu tedbirlerin alınmadığı yorumunu yaptı.

Netekonomist.com’un hızlı bir şekilde yerli yatırımcılara aktardığı raporda, Türk Lirası varlıkların negatif tepki bölgesinde kalacağı belirtilerek Dolar/TL için 3.45-3.60 bandı beklentisiyle hareket edilmesi önerisinde bulunuldu.

JP Morgan’a göre Merkez Bankası eğer hızlı bir şekilde 100-150 baz puanlık (Türkçesi: 1, 1.5 puan) faiz artışı yaparsa, TL’ye yönelik negatif tepkileri kırabilir.
JP Morgan’a göre Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından reel sektöre yönelik açıklanan 250 milyar dolarlık devlet garantisi, her ne kadar mantıklı bir genişlemeci ekonomi politikasına işaret etse de, sözü edilen kaynağın büyük kısmı yeni kredilerde değil, problemli kredilerin çevrilebilmesinde kullanılacak.

JP Morgan, raporunda Başbakan’ın Merkez Bankası’nın istediği zaman önlem alabileceğini belirttiği hatırlatılarak, bunun, olası bir faiz artırımına iktidarın yeşil ışık yakması olduğu kaydedildi.

JP Morgan, tedbirler arasında en önemlisinin, kurumsal borçlar için devlet garantisinin devreye sokulması olduğunu belirtiyor. Netekonomist.com’da dün detaylarını okuduğunuz tedbirler paketinde ihracatçılara yüzde 100, KOBİ’lere yüzde 85, devlet teminatı getirildi. JP Morgan, bu önlemin, problemli krediler için kullanılacağı yorumunu yapıyor.

JP Morgan, bu analizden sonra, TL için “ayı” pozisyonunda kalınması önerisinde bulunuyor.

Yatırım kuruluşuna göre TL üzerindeki negatif tepkiyi kırmak için yeni faiz artırımları gerekiyor. Netekonomist.com’da okumakta olduğunuz haberin başında, JP Morgan’ın 1-1.5 puan faiz artırımı gerektiğini düşündüğünü kaydetmiştik. Bununla birlikte JP Morgan, zaman geçtikçe TL’yi istikrara kavuşturmak için yapılması gereken faiz artırımının artacağı uyarısında bulunuyor.

JP Morgan’a göre devlet kurumlarının dolar-euro’dan TL’ye geçme yönünde attığı adımlar da sınırlı etki yapacak ve TL’deki değer kaybını sadece biraz yavaşlatacak.

Raporda daha agresif satışların olabileceği uyarısında da bulunuluyor.

 

Uyarı: Netekonomist.com, yabancı yatırımcı raporlarını, olumlu veya olumsuz görüş katmadan olduğu gibi aktarmaktadır. Bununla birlikte buradaki bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğu garanti edilemez. Yatırımcıların alım satım kararlarını etkileyebilecek yeterli bilgi bu sitede olmayabilir. Bu sebeple, Netekonomist.com olarak, okuyucuların, bu siteden elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmelerini öneririz. Bu bilgilere dayanılarak alınan kararlarda sorumluluk okurlara aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Netekonomist hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Article Categories:
Uncategorized