Study abroad in Spain

Commerzbank’a göre Türkiye’de emlak fiyatları neden düşecek?

Yazar

Alman finans devi Commerzbank’ın Türkiye raporu,  “Bu haftanın başında Türkiye’de büyük bankaları ve müşterilerimizi ziyaret ettik.  Yaygın psikoloji karamsarlık duygusuydu. TL’de düşüş,  Merkez Bankası’ndan faiz artırımı ve büyümede düşüş bekliyorlardı” diye başlayan raporu, Kasım sonu tarihini taşıyor.  O nedenle para piyasalarına dair analizin detaylarına girmiyoruz. Ama Merkez’in faiz artırımının Kasım’da çoktan satın alınmış olması dikkat çekici bir nokta…

Raporda gayrimenkul piyasasıyla ilgili öngörüler de var.
Commerzbank “Müşterilerimizin bu konudaki görüşleri önemli oranda farklılaşıyordu” dedikten sonra şöyle devam ediyor:

“Bazı müşterilerimiz geri dönmeyen kredilerin (konut kredileri kast ediliyor olmalı. Netekonomist) çok düşük ve kontrol altında olduğunu söylerken başkaları gayrimenkul geliştiricilerin açık sıkıntı içinde olduğunu ve durumun daha da kötüleşmesinin zaman meselesi olduğunu söyledi. Yeni lüks konutların aşırı pahalı olduğu ve fiyatlarda düşme beklenmesi gerektiği konusunda ortak kanaat vardı. Bazıları İstanbul’un çevresinde konutta arz fazlası olduğunu söyledi. Birisi, hükümetin, Merkez Bankası’ndan açıkça faiz indirimi istemesinin nedeninin emlak piyasasıyla ilgili endişeler olduğunu belirtti.”

Bu rapor Türk bankalarının kamuoyu önünde telaffuz etmeseler de, gayrimenkul sektörüyle ilgili önemli endişeler taşıdığını gösteriyor.

Article Tags:
· · · · · · · ·
Article Categories:
Uncategorized